O zatrzymaniu poinformowała w piątek agencja AFP, powołując się na źródła sądowe.

Zatrzymane osoby zostały umieszczone w areszcie we wtorek rano na wniosek sędziów śledczych. Jeden z mężczyzn jest podejrzany o wymianę wiadomości z zabójcą nauczyciela. Jeden został zatrzymany w departamencie Górna Saona na wschodzie Francji, a drugi w pobliskim departamencie Górna Marna.

Reklama

Sprawca zabójstwa Samuela Paty'ego to pochodzący z Czeczenii 18-letni Abdullah Anzorow, który 16 października obciął głowę nauczycielowi za pokazanie karykatur proroka Mahometa podczas zajęć o wolności wypowiedzi. Napastnik został zastrzelony przez policję. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że Anzorow radykalizował się przez kilka miesięcy i nie był wcześniej znany służbom wywiadowczym.

Reklama

W śledztwie zarzuty postawiono już siedmiu osobom, w tym sześciu za współudział w zamachu terrorystycznym. Wśród nich jest dwóch gimnazjalistów w wieku 14 i 15 lat, oskarżonych o wskazanie nauczyciela napastnikowi za kilkaset euro. Nastolatkowie pozostają na wolności pod nadzorem sądowym. Kolejnymi oskarżonymi są: Brahim C., rodzic ucznia stojącego za kampanią nienawiści przeciw Paty’emu w internecie, oraz działacz islamistyczny Abdelhakim Sefrioui, oskarżony o współudział w grupie terrorystycznej.