Zakaz noszenia chust jest sprzeczny z wolnością religijną, zapisaną w konstytucji oraz Europejskiej konwencji praw człowieka - podkreślił sędzia Peter Kristiansson.

Reklama

Według sądu "ustawa o samorządzie gminnym ani o oświacie nie daje lokalnej władzy prawa do wprowadzania takich ograniczeń".

Decyzje władz Skurup oraz Staffanstorp zaskarżyło do Sądu Administracyjnego kilku mieszkańców tych gmin.

W zeszłym tygodniu Rzecznik ds. przeciwdziałania dyskryminacji (DO) orzekł, że wprowadzony przez radnych Skurup zakaz noszenia chusty, hidżabu lub burki przez uczniów i nauczycieli w szkołach jest sprzeczny z ustawą o przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Reklama

Według DO celem uchwały było zakazanie odzieży mającej związek z wyznawaną religią lub światopoglądem. Z kolei władze miasta przekonywały, że zakaz wiąże się wyłącznie z chęcią poprawy integracji imigrantów.

W obu gminach decyzje o zakazie noszenia chust zostały podjęte dzięki głosom prawicowej partii Szwedzcy Demokraci oraz liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej.

Burmistrz Staffanstorp Christian Sonesson zapowiedział zaskarżenie decyzji sądu do wyższej instancji, natomiast władze Skurup analizują sprawę.