Zwracając się do Polaków w czasie audiencji transmitowanej z Pałacu Apostolskiego, Franciszek powiedział: Dzisiaj w Polsce przypada liturgiczne wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy. Mając 16 lat poniosła śmierć męczeńską w obronie cnoty czystości.

Reklama

Swoim przykładem, także dzisiaj, ukazuje szczególnie młodym, wartość czystości, szacunek dla ludzkiego ciała i godność kobiety. Powierzajcie się jej wstawiennictwu, ażeby pomogła wam świadczyć z odwagą o chrześcijańskich cnotach i wartościach ewangelicznych- dodał papież.

Karolina Kózkówna, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza na początku I wojnie światowej, została beatyfikowana przez św. Jana Pawła II podczas mszy w Tarnowie w 1987 roku.

Środowa audiencja, podobnie jak dwie poprzednie odbyła się w Watykanie bez udziału wiernych z powodu pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Ponadto zdecydowano o tym, gdy okazało się, że w spotkaniu z papieżem w październiku uczestniczyła osoba, u której stwierdzono potem zakażenie koronawirusem.