- Pierwsza partia szczepionki dotarła dziś na Białoruś - powiadomił we wtorek resort zdrowia, ogłaszając początek szczepień na Białorusi.

Reklama

Szczepienia dobrowolne

W pierwszej kolejności zaszczepiony zostanie personel medyczny, nauczyciele i inne osoby, które ze względu na swoją pracę mają częsty kontakt z ludźmi - zapowiedział minister zdrowia Dźmitryj Piniewicz dodając, że szczepienia będą dobrowolne.

Nie podano, ile dawek preparatu dostarczono do kraju. Białoruś była pierwszym państwem poza Rosją, które zezwoliło na wprowadzenie do użytku Sputnika V. Wcześniej prowadzono tam badania kliniczne tej szczepionki.

Które kraje zaszczepią się Sputnikiem V?

- Dziś Białoruś stała się także pierwszym po Rosji krajem, który rozpoczął szczepienie swojej ludności Sputnikiem V - przekazał w oświadczeniu dyrektor zaangażowanego w finansowanie szczepionki rosyjskiego narodowego funduszu inwestycyjnego RDFI Kirył Dmitriew.

W ostatnich dniach Sputnik V wysłano też m.in. do Argentyny i na Węgry, Moskwa deklaruje, że w przyszłym roku chce dostarczyć miliony dawek preparatu - przypomina agencja AFP. Szczepienia w samej Rosji rozpoczęły się na początku grudnia. W pierwszej kolejności objęto nimi najbardziej narażone grupy zawodowe, od wtorku szczepione mają być tam osoby powyżej 60. roku życia.