Należący do SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec) wicekanclerz Olaf Scholz wysłał do Spahna pismo z 24 pytaniami o strategię szczepień. "Tagesspiegel" dotarł do tego dokumentu. Scholz pytał między innymi, dlaczego Komisja Europejska "zamówiła z wyprzedzeniem tak mało dawek szczepionek" i dlaczego "część dawek niezarezerwowanych przez UE (…) nie została zamówiona dla Niemiec".

Reklama

Według dziennika "Bild" lista pytań została oficjalnie przekazana przez Scholza w imieniu tych krajów związkowych, w których rządzi SPD. W takim razie kandydat SPD na kanclerza stara się przenieść wyłączną odpowiedzialność za strategię szczepień na partnera koalicyjnego - CDU (Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną) - ocenia "Tagesspiegel".

Zawsze dzieliliśmy się wszystkimi informacjami z rządem, Bundestagiem i opinią publiczną - bronił się Spahn we wtorek w programie telewizji ARD. Dodał, że jest gotów odpowiedzieć na dodatkowe pytania w tej sprawie.

Poseł SPD chce komisji śledczej

Deputowany Bundestagu z ramienia SPD Florian Post zaapelował o powołanie komisji śledczej, która miałaby zająć się problemami związanymi z uzyskaniem szczepionek. (Kanclerz Niemiec Angela) Merkel i Spahn złożyli przysięgę, że będą bronić narodu niemieckiego. Oboje powierzyli jednak zakup szczepionek dyletantom skupionym wokół przewodniczącej Komisji Europejskiej (Ursuli) von der Leyen - powiedział gazecie "Bild”.

Według Posta z tego powodu cierpią teraz tysiące starszych osób i ich opiekunów, którzy muszą czekać na szczepionkę. Ten skandal musi zostać wyjaśniony w komisjach śledczych w Bundestagu i Parlamencie Europejskim - przekonywał parlamentarzysta.

Jak pisze we wtorek "Tagesspiegel", powołując się na dane Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), w Niemczech zaszczepiono do tej pory 265 tys. osób, czyli 0,29 proc. całej populacji.