Haniebne sceny w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Stany Zjednoczone opowiadają się za demokracją na całym świecie i teraz ważne jest, aby nastąpiło pokojowe i uporządkowane przekazanie władzy - napisał Johnson na Twitterze.

Reklama

Stany Zjednoczone słusznie są bardzo dumne ze swojej demokracji i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych brutalnych prób udaremnienia legalnego i właściwego przekazania władzy - oświadczył minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Straszliwe sceny z USA. To nie są "protestujący" - to bezpośredni atak na demokrację i parlamentarzystów realizujących wolę narodu amerykańskiego - napisał z kolei lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer.

Sceny z Kapitolu są zupełnie przerażające. Solidarność z tymi w USA, którzy są po stronie demokracji oraz pokojowego i konstytucyjnego przekazania władzy. Hańba tym, którzy podżegali do tego ataku na demokrację - oświadczyła szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Szef Rady Europejskiej "zszokowany" wydarzeniami w Waszyngtonie

Kongres Stanów Zjednoczonych to świątynia demokracji. Bycie świadkiem dzisiejszych scen w Waszyngtonie to szok. Ufamy, że Stany Zjednoczone zapewnią pokojowe przekazanie władzy Joe Bidenowi - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Reklama

"Joe Biden wygrał wybory"

Wierzę w siłę amerykańskich instytucji i demokrację. Pokojowe przekazanie władzy leży u jej podstaw. Joe Biden wygrał wybory. Nie mogę się doczekać współpracy z nim jako kolejnym prezydentem USA - napisała w środę na Twitterze szefowa KE Ursula von der Leyen.

"Szokujące sceny"

Szokujące sceny w Waszyngtonie; wynik tych demokratycznych wyborów musi zostać uszanowany - napisał Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na Twitterze.

Posiedzenie Kongresu Stanów Zjednoczonych zostało przerwane, do środka Kapitolu wtargnęli sympatycy prezydenta Donalda Trumpa, którzy wcześniej otoczyli budynek.

Przed gmachem Kapitolu znajdują się tysiące sympatyków prezydenta USA, którzy uważają że wybory prezydenckie z 3 listopada 2020 roku zostały sfałszowana.

Kongres zebrał się w środę, aby zatwierdzić wyborczą wygraną Demokraty Joe Bidena.