Z radością przywitam Joe Bidena w dobrze znanym (mu) Kijowie. Jestem przekonany, że nasze relacje się polepszą - napisał Zełenski, który oglądał inaugurację Bidena wraz z szefową ambasady USA w Kijowie Kristiną Kvien.

Reklama

Kvien zapewniła w środowym przesłaniu, że wsparcie ze strony USA wobec Ukrainy będzie utrzymane po objęciu stanowiska szefa państwa przez Bidena.

Podczas gdy w najbliższych miesiącach nowo wybrany prezydent i jego administracja będą pracować nad formowaniem wewnętrznej i zewnętrznej polityki Stanów Zjednoczonych, chcę zapewnić: USA będą stałe w swoim wsparciu dla Ukrainy, by była ona bogata, demokratyczna i wolna, odpowiednio ochraniana w międzynarodowo uznanych granicach, włączając w to Donbas i Krym, i odporna wobec rosyjskiej agresji - oświadczyła Kvien, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Reklama

Również obecny na spotkaniu szef biura ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak wyraził przekonanie, że stosunki amerykańsko-ukraińskie wkroczą na nowy poziom.

Demokrata Joe Biden został w środę przed Kapitolem zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. 78-latek jest następcą Republikanina Donalda Trumpa.

Biden jako wiceprezydent USA kilkukrotnie odwiedzał Ukrainę, był odpowiedzialny za amerykańską politykę wobec tego kraju. Począwszy od 2014 roku, kiedy doszło do aneksji Krymu przez Rosję, a na wschodzie rozpoczął się konflikt z prorosyjskimi separatystami, odwiedził Ukrainę kilka razy.