"Antysemityzm doprowadził do Holokaustu, lecz niestety nie zakończył się wraz z wyzwoleniem nazistowskich obozów koncentracyjnych. 27 stycznia przypada 76 rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar, w tym setek tysięcy Romów i Sinti zamordowanych podczas Holokaustu" - czytamy w oświadczeniu Ursuli von der Leyen zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Reklama

Wzrost nienawiści wobec Żydów

"Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią. Czasy pandemii sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych i dezinformacji, często propagujących treści antysemickie. Widzimy niepokojącą tendencję do negowania i wypaczania Holokaustu. Nie wolno nam nigdy zapomnieć. Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać" - przekonuje była niemiecka minister obrony.

Jej zdaniem, w sytuacji, gdy teorie spiskowe krążą w mediach społecznościowych, należy kształcić młode pokolenie, aby sprzeciwiało się antysemityzmowi. W obliczu szerzącej się dezinformacji władze, platformy społecznościowe i użytkownicy muszą - według von der Leyen - działać razem, aby zapewnić, by nie zniekształcano faktów historycznych – w internecie i poza nim.

Strategia przeciwdziałania antysemityzmowi

"Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać tę walkę. Europa rozwija się, gdy jej społeczność żydowska i inne mniejszości mogą żyć w pokoju i harmonii. Dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie" - zapowiedziała przewodnicząca Komisji.

Strategia, o której pisze Ursula von der Leyen ma ujrzeć światło dzienne w 2021 roku. Ramy legislacyjne mają zapewnić ochronę przed przemocą, dyskryminacją i wyrazami wrogości o podłożu antysemickim oraz kryminalizować negowanie i wypaczanie prawdy o Holokauście.

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się wirtualna ceremonia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rozpocznie się ona od przemówienia przewodniczącego PE Davida Sassolego. Następnie przewidziane jest wideoprzemówienie przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich (CER), naczelnego rabina Moskwy, Pinchasa Goldschmidta oraz Gyuli Sarkoeziego, tancerza, choreografa i przedstawiciela społeczności romskiej.