Komisja z zadowoleniem przyjmuje zobowiązanie firmy do większej przejrzystości w jej uczestnictwie we wdrażaniu strategii UE w zakresie szczepionek. Przejrzystość i odpowiedzialność są ważne, aby pomóc budować zaufanie obywateli Europy i zagwarantować, że mogą polegać na skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek zakupionych na szczeblu UE - przekazała KE.

Reklama

Komisja Europejska wyraziła też nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie mogła opublikować wszystkie umowy dotyczące zakupów szczepionek.

Preparat AstraZeneca bez ograniczeń wiekowych?

Reklama

Szef niemieckiego organu regulacyjnego ds. szczepionek (PEI) Klaus Cichutek wyraził przekonanie, że preparat przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca zostanie dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej bez ograniczeń wiekowych.

Europejska Agencja Leków (EMA) może zatwierdzić szczepionkę AstraZeneca do użytku bez ograniczeń dla starszych osób, ale z zastrzeżeniem, że dostępne dane na temat jej działania w tej grupie wiekowej są ograniczone - przekazał na konferencji prasowej Cichutek, który kieruje Instytutem Paula Ehrlicha.

EMA ma wydać w piątek opinię w sprawie dopuszczenia na rynek unijny preparatu produkowanego przez AstraZeneca i opracowanego przez Uniwersytet Oksfordzki.

W czwartek komisja ds. szczepionek niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat AstraZeneca był podawany w Niemczech tylko osobom między 18. a 64. rokiem życia. Rekomendację uzasadniono niewystarczającą ilością danych, które mogłyby ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65 lat.