Komisja z zadowoleniem przyjmuje zobowiązanie firmy do większej przejrzystości w jej uczestnictwie we wdrażaniu strategii UE w zakresie szczepionek. Przejrzystość i odpowiedzialność są ważne, aby pomóc budować zaufanie obywateli Europy i zagwarantować, że mogą polegać na skuteczności i bezpieczeństwie szczepionek zakupionych na szczeblu UE - przekazała KE.

Reklama

Komisja Europejska wyraziła też nadzieję, że w najbliższej przyszłości będzie mogła opublikować wszystkie umowy dotyczące zakupów szczepionek.

Preparat AstraZeneca bez ograniczeń wiekowych?

Szef niemieckiego organu regulacyjnego ds. szczepionek (PEI) Klaus Cichutek wyraził przekonanie, że preparat przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca zostanie dopuszczony do użytku w Unii Europejskiej bez ograniczeń wiekowych.

Europejska Agencja Leków (EMA) może zatwierdzić szczepionkę AstraZeneca do użytku bez ograniczeń dla starszych osób, ale z zastrzeżeniem, że dostępne dane na temat jej działania w tej grupie wiekowej są ograniczone - przekazał na konferencji prasowej Cichutek, który kieruje Instytutem Paula Ehrlicha.

EMA ma wydać w piątek opinię w sprawie dopuszczenia na rynek unijny preparatu produkowanego przez AstraZeneca i opracowanego przez Uniwersytet Oksfordzki.

W czwartek komisja ds. szczepionek niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) zaleciła, by preparat AstraZeneca był podawany w Niemczech tylko osobom między 18. a 64. rokiem życia. Rekomendację uzasadniono niewystarczającą ilością danych, które mogłyby ocenić skuteczność szczepionki wśród osób powyżej 65 lat.