Dotychczas było tak, że tak naprawdę kwestia flag (w regionie Sztokholm) nie była uregulowana. Decyzję o ich wywieszeniu podejmowali urzędnicy, a to jest niebezpieczny precedens. Dlaczego na przykład tęczowa flaga może być wywieszana podczas tygodnia Pride, a symbol jakiegoś innego stowarzyszenia związanego z regionem już nie? - zastanawia się Mściwój Świgoń, który jest wiceprzewodniczącym klubu SD w parlamencie Regionu Sztokholm.

Reklama

Lokalny polityk do Szwecji przyjechał z Polski jako dziecko w 1989 roku. Z zawodu jest operatorem filmowym po łódzkiej filmówce, studiował także politologię w Szwedzkiej Akademii Obrony w Sztokholmie.

Według projektu złożonego przez Świgonia do władz regionu Sztokholm na budynkach podlegających regionowi, czyli m.in. urzędach oraz szpitalach, a także na pojazdach komunikacji miejskiej, wywieszane powinny być jedynie flagi nie związane z żadną ideologią ani partią polityczną w dni określone przez państwo.

W ustawie z 1982 roku szwedzki parlament wprowadził tzw. publiczne dni flag, czyli określił, kiedy dokładnie powinny być wywieszane flagi państwowe. Ogółem jest to 18 dni w roku, są to m.in. urodziny i imieniny króla oraz królowej, święto narodowe, rocznica śmierci Alfreda Nobla oraz Boże Narodzenie.

Reklama

Przepisy nie wskazują jako święta, odbywającego się co roku w Sztokholmie na przełomie lipca i sierpnia, festiwalu społeczności LGBT tygodnia Pride, którego kulminacją jest przemarsz przez miasto kolorowych uczestników. Ustawodawca nie wymienia również tęczy jako oficjalnej flagi, która jest wywieszana w Sztokholmie w tygodniu Pride.

Lawina krytyki po wniosku Świgonia

Reklama

Wniosek Świgonia spowodował lawinę krytyki ze strony przedstawicieli Partii Ochrony Środowiska - Zielonych, Partii Robotniczej - Socjaldemokraci, Partii Lewicy, Partii Centrum, Liberałów, a także liberalno-konserwatywnej Umiarkowanej Partii Konserwatywnej oraz Chrześcijańskich Demokratów. Pomysł ustanowienia zasad dotyczących etykiety flag został odebrany jako "próba usunięcia tęczowej flagi ze Sztokholmu".Uważam, że powinniśmy być dumni, że jesteśmy tak otwartym miastem - argumentowała kierująca regionem Sztokholm Irene Svenonius (liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna).

Wcześniej lokalne media alarmowały, że "Szwedzcy Demokraci chcą zabronić wywieszania tęczowej flagi". Chcemy apolitycznych flag w miejscach publicznych - uściśla Świgoń. Radny podkreśla, że można uznać, że tęczowa flaga przynosi korzyść polityczną pewnej organizacji, gdyż w Sztokholmie tydzień Pride organizowany jest przez prywatne stowarzyszenie.

Negatywnie o wniosku SD wypowiedział się w mediach przewodniczący zarządu Regionu Sztokholm ds. transportu publicznego Kristoffer Tamsons. Dopóki jestem odpowiedzialny za transport w Sztokholmie, flaga Pride będzie wywieszana obok flagi SL (przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej) i to z dumą! Zawsze opowiadam się za wartościami, aby nie akceptować nietolerancji - stwierdził Kristoffer Tamsons.

W Szwecji uregulowanie zasad wywieszania flag na obiektach podlegających władzom lokalnym udało się dotychczas w dwóch gminach Hoerby oraz Soelvesborg w Skanii, gdzie współrządzi SD.

W parlamencie regionu Sztokholm SD posiada 15 na 149 mandatów. Jest w opozycji wobec rządzącej koalicji partii centroprawicowych oraz Partii Ochrony Środowiska - Zielonych.