To także pierwsza rozmowa telefoniczna Xi z prezydentem USA od czasu jego rozmowy z poprzednim amerykańskim przywódcą, Donaldem Trumpem, w marcu ubiegłego roku. Od tego czasu stosunki między oboma krajami, jak ocenia agencja Reutera, są najgorsze od wielu dziesięcioleci.

Reklama

Z komunikatu Białego Domu wynika, że podczas rozmowy z Xi Jinpingiem Joe Biden wyraził zaniepokojenie "nieuczciwymi praktykami gospodarczymi" Chin. Prezydent USA naciskał również na Xi w sprawie represji Pekinu w Hongkongu i wobec Ujgurów, a także jego działań wobec Tajwanu.

"Powiedziałem mu, że będę współpracować z Chinami, jeśli przyniesie to korzyści Amerykanom" - napisał Biden na Twitterze po rozmowie.

Według Białego Domu obaj przywódcy dyskutowali także o walce z pandemią koronawirusa i wspólnych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym na świecie i zmianami klimatycznymi.

W środę, kilka godzin przed rozmową z Xi, prezydent Biden ogłosił powołanie w Pentagonie grupy zadaniowej, która ma przygotować strategię państwa wobec Chin.

Reklama

Xi do Bidena: Konfrontacja Chin z USA byłaby katastrofą dla obu krajów

Konfrontacja pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi byłaby katastrofą dla obu stron oraz dla świata – powiedział przywódca ChRL Xi Jinping w pierwszej rozmowie telefonicznej z prezydentem USA Joe Bidenem, wzywając do poprawy dwustronnych relacji.

Xi podkreślił, że Chiny i USA mają różne opinie na temat niektórych spraw, ale kluczowy jest wzajemny szacunek, równe traktowanie się nawzajem i radzenie sobie z różnicami we właściwy sposób – przekazała w czwartek czasu miejscowego oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Pekin i Waszyngton powinny wznowić działanie mechanizmów dialogu, by lepiej poznawać wzajemne intencje i unikać nieporozumień – dodał sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

Reklama

Według Xinhua władze obu krajów mają nadzieję, że rozmowa telefoniczna przywódców będzie pozytywnym sygnałem dla świata, a obie strony pozostaną w bliskim kontakcie w sprawie wzajemnych stosunków i wspólnych interesów.

W czasie rozmowy, która odbyła się w środę czasu amerykańskiego i w czwartek czasu chińskiego, obaj przywódcy złożyli sobie wzajemnie życzenia z okazji zaczynającego się w piątek Chińskiego Nowego Roku, który będzie Rokiem Byka – podała Xinhua.

Relacje amerykańsko-chińskie dramatycznie pogorszyły się pod rządami poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa i określane są obecnie jako najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierały się m.in. o odpowiedzialność za pandemię koronawirusa, ograniczanie autonomii Hongkongu, status Tajwanu i doniesienia o łamaniu praw człowieka wobec muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL.