W opublikowanym 9 lutego materiale France Culture informuje również, że "Polska stawia historyków przed sądem". Stacja opisuje sprawę historyków prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego, którym warszawski Sąd Okręgowy nakazał przeprosić za jedną z informacji umieszczonych w książce "Dalej jest noc".

Reklama

Wpis France Culture

Materiał francuskiego radia ilustruje fotografia udekorowanego flagami III Rzeszy Wolnego Miasta Gdańska z kwietnia 1939 r., podpisana "Gdańsk, Polska".

Polska historia jest w centrum wielu międzynarodowych incydentów z ustawą z 2018 r., która chciała potępić wszystkich, którzy przypisywaliby "odpowiedzialność lub współodpowiedzialność narodu lub państwa polskiego za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką" – podsumowuje France Culture. Radio przypomina, że Izrael oskarżył wówczas Polskę o chęć "zmiany historii", a Polska chciała również karać za używanie wyrażenia "polskie obozy śmierci".

Reakcja MSZ

Ten skandaliczny wpis będzie przedmiotem reakcji ambasady polskiej w Paryżu. Nie ma zgody na tak jawne i bezczelne fałszowanie historii i atakowanie Polski fake newsami - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Reklama

Francuskie radio publiczne ilustruje materiał o "odpowiedzialności Polski za zbrodnie III Rzeszy" zdjęciem przedstawiającym powiewające flagi ze swastykami. Pod nim podpis: "Gdańsk, Polska, kwiecień 1939 r.". Nie wystarczy reakcja dyplomatyczna. Ordo Iuris zareaguje prawnie – poinformował z kolei na Twitterze wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.

Współautorów "Dalej jest noc" pozwała Filomena Leszczyńska - bratanica jednej z opisywanych w książce osób. Według niej jej stryj, sołtys wsi Malinowo Edward Malinowski został fałszywie pomówiony w spornej książce o ograbienie Żydówki i współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej. Leszczyńska domagała się 100 tys. zadośćuczynienia i przeprosin. Sąd nakazał przeprosiny i oddalił żądanie zadośćuczynienia. Podczas procesu Leszczyńską wspierała Reduta Dobrego Imienia.