"Sputnik V jest sprytnie zbudowany"

Reklama

Rosyjscy naukowcy mają duże doświadczenie w zakresie szczepionek. Sputnik V jest sprytnie zbudowany - dodał Mertens.

Mertens pytany, kiedy wszyscy chętni zostaną zaszczepieni w Niemczech, mówi: Mam przynajmniej nadzieję, że do jesieni opanujemy sytuację na tyle, że efekt szczepień będzie wyraźnie widoczny. Podkreślił, że już teraz można zaobserwować ogromny spadek poważnych zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa w domach seniorów i domach opieki.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci?

Reklama

Mertens powiedział również, że jest "pewien", że wkrótce powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi dla dzieci. Obecnie producenci prowadzą badania mające na celu określenie, jak ich produkty działają na najmłodszych. Jednak szef Stiko nie odważył się na prognozę czasową: Nie jestem pewien, czy to się stanie w tym roku - powiedział - Może do końca roku będziemy mogli zacząć szczepić dzieci.

Europejska Agencja Leków (EMA) bada obecnie dopuszczenie Sputnika V. Dotychczas zostały w UE zatwierdzone szczepionki producentów Pfizer/BioNTech, Moderna i Astra Zeneca. Oczekuje się, że 11 marca EMA zarekomenduje zatwierdzenie szczepionki amerykańskiego producenta Johnson & Johnson.