EMA - jak przekazała Cooke - nie stwierdziła żadnych problemów z jakością lub konkretną serią szczepionki tego producenta.

Reklama

Zdaniem EMA szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi (zdarzeń zakrzepowo-zatorowych) u osób, które ją otrzymały.

Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed Covid-19 przeważają (...) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest odpowiedzialna za ogólny wzrost przypadków zakrzepów krwi. Posługując się dostępnymi dowodami, (...) ciągle nie możemy definitywnie wykluczyć związku między przypadkami, które wystąpiły, a zaszczepieniem - oświadczyła Cooke.

Zakrzepy krwi a szczepionka AstraZeneki

Agencja zapowiedziała jednocześnie, że zamierza nadal badać doniesienia w sprawie związku między zakrzepami krwi a szczepionką AstraZeneki. Preparat "może być związany z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi związanymi z trombocytopenią, tj. niskim poziomem płytek krwi (elementów we krwi, które pomagają w krzepnięciu - PAP)" - przekazano.

Analizę przypadków przeprowadził w czwartek Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA.

Premier: Zachęcam do wykorzystania szczepionki

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że na skutek "pewnego rodzaju splotu okoliczności, ale też plotek, pewnych problemów natury medialnej", pojawiły się wątpliwości dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca. Dlatego tak ważny jest komunikat Europejskiej Agencji Leków, która mówi, że szczepionka firmy AstraZeneca jest bezpieczna - zaznaczył.

Premier przekazał też, że obecnie Polska ma w magazynach więcej dawek tej szczepionki w porównaniu do opracowanego wcześniej planu szczepień. Dlatego chciałabym zachęcić wszystkich, którzy zgodnie z harmonogramem, z procedurami mogą zostać szczepieni, żeby wykorzystać tę dostępną dzisiaj szczepionkę - przekonywał.

Ona może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tak dobrze, albo niemal tak dobrze, jak inne szczepionki - zapewnił szef rządu.

Zwrócił też uwagę, że kraje, które wstrzymały szczepienia szczepionką AstraZeneki, wracają do podawania tego preparatu.