Putin powiedział, że jeśli władze Ukrainy chcą rozmawiać o Donbasie, to "powinny spotkać się z władzami republik ŁRL i DRL" (struktur powołanych przez prorosyjskich separatystów), a dopiero potem "z przedstawicielami krajów trzecich, do których w tym wypadku należy Rosja".

Reklama

Jeśli chodzi o rozwój stosunków dwustronnych, to proszę bardzo, przyjmiemy prezydenta Ukrainy w Moskwie w dowolnym dogodnym czasie - powiedział rosyjski prezydent.

Reklama

W opublikowanym we wtorek przesłaniu wideo Zełenski przypomniał, że na spotkaniu doradców politycznych normandzkiej czwórki (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja) w poniedziałek zgłoszono propozycję spotkania na linii rozgraniczenia w Donbasie, żeby wyjaśnić sytuację.

Wcześniej służby prasowe prezydenta Ukrainy informowały, że prezydent Ukrainy wyraził "zadowolenie z powodu decyzji rosyjskiego MON o wycofaniu sił dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego na miejsca stałej dyslokacji".

Reklama

Redukcja wojsk na naszej granicy proporcjonalnie zmniejsza napięcie - napisał Zełenski na Twitterze. Ukraina jest zawsze czujna, ale z zadowoleniem przyjmuje wszelkie kroki w celu zmniejszenia obecności wojskowej i deeskalacji sytuacji w Donbasie - dodał.

Zełenski podkreślił także, iż jest "wdzięczny partnerom międzynarodowym za ich wsparcie".

Szojgu o "zrealizowanym celu"

Również w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu polecił, by siły dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego, powróciły na miejsca stałej dyslokacji. Szojgu mówił o tym na anektowanym Krymie, gdzie trwają ćwiczenia z udziałem 10 tysięcy żołnierzy.

Szef resortu obrony powiedział, że "uważa za całkowicie zrealizowane" cele postawione armii podczas niezapowiedzianego sprawdzianu gotowości. W związku z tym podjąłem decyzję o zakończeniu sprawdzianu w okręgach wojskowych: Południowym i Zachodnim - oświadczył.

Sprawdzianem gotowości swoich sił Rosja uzasadniała przerzucenie w ostatnim czasie wojsk na Morze Czarne i oderwany od Ukrainy Półwysep Krymski. Na jego terenie rosyjskie siły zbrojne prowadzą w czwartek duże ćwiczenia oddziałów Południowego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrznodesantowych.