Każdego roku tego dnia wspominamy życie wszystkich tych, którzy zginęli w ludobójstwie Ormian za czasów Imperium Osmańskiego i ponownie zobowiązujemy się, by taka zbrodnia nie zdarzyła się nigdy więcej - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

Reklama

Turcja reaguje na oświadczenie Bidena

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu oznajmił, że "całkowicie odrzuca" decyzję prezydenta USA Joe Bidena o uznaniu za ludobójstwo rzezi Ormian w Imperium Osmańskim w latach 1915-1917.

Nikt nie może nas uczyć na temat naszej historii. Polityczny oportunizm jest największą zdradą pokoju i sprawiedliwości - napisał Cavusoglu na Twitterze we wpisie opublikowanym krótko po wydaniu przez Biały Dom oświadczenia nazywającego zbrodnię na Ormianach ludobójstwem.

Całkowicie odrzucamy to oświadczenie, oparte jedynie na populizmie - napisał dyplomata, nie mówiąc wprost, o jakie oświadczenie chodzi.

Premier Armenii Nikol Paszynian oświadczył zkolei, że uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo przez prezydenta USA Joe Bidena to dla jego kraju kwestia nie tylko "prawdy i historycznej sprawiedliwości", ale także bezpieczeństwa.

24 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian.