Ioannis Lagos i inni wysokiej rangi członkowie skrajnie prawicowej partii Złoty Świt zostali uznani w ubiegłym roku za winnych kierowania organizacją przestępczą. Europoseł został skazany na 13 lat więzienia. Chronił go jednak immunitet. Za uchyleniem immunitetu głosowało 658 członków PE, 25 - przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Reklama

Po aresztowaniu Lagos napisał na Twitterze: "Jestem w belgijskim radiowozie. Złodzieje, ateiści i anty-Grecy zabierają mnie do więzienia. Pozostaję wierny Chrystusowi i Grecji. Jestem dumny, że nigdy się nie ugiąłem".

Belgijski sąd będzie musiał teraz rozstrzygnąć wniosek Grecji o ekstradycję, co może zająć kilka miesięcy.

"Ruch narodowo-rewolucyjny". Sąd: organizacja przestępcza

Istniejąca od 1993 roku partia Złoty Świt określa się jako ruch "narodowo-rewolucyjny". Ugrupowanie odwołuje się do starożytnej Sparty jako idealnego państwa. Występuje zarówno przeciwko komunizmowi i kapitalizmowi, opowiadając się za "trzecią drogą". Postuluje całkowite powstrzymanie napływu imigrantów do Grecji. Działaczom partii przypisuje się udział w zabójstwach politycznych i aktach przemocy wobec przeciwników.

Reklama

Złoty Świt zyskał na znaczeniu podczas greckiego kryzysu finansowego, stając się trzecim najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie w 2012 roku. Od tego czasu jego poparcie spadało i nie udało mu się wejść do parlamentu w wyborach w 2019 roku.

W tym samym roku Lagos został wybrany do PE jako kandydat niezależny.

7 października 2020 roku grecki Sąd Najwyższy orzekł, że Złoty Świt jest organizacją przestępczą.