Jak dodał europejski regulator, częstsze występowanie zapalenia mięśnia sercowego stwierdzono z kolei w związku z samą chorobą COVID-19. Agencja nie podała, ile przypadków zapalenia mięśnia sercowego objęła swoim badaniem.

Reklama

Według informacji przekazanej DPA przez EMA, stwierdzone przypadki zarejestrowano u osób zaszczepionych preparatami stworzonymi w oparciu o technologię mRNA. Wśród szczepionek dopuszczonych dotąd do użytku w Unii Europejskiej są to preparaty Moderny oraz Pfizer/BionNTech.

W ostatnim czasie ministerstwo zdrowia Izraela, gdzie korzysta się niemal wyłącznie ze szczepionki Pfizer/BionTech, poinformowało, że przeanalizuje niewielką liczbę przypadków zapalenia mięśnia sercowego u osób szczepionych tym preparatem. Podkreślono, że nie jest jasne, czy liczba przypadków jest powyżej normy i czy ma związek ze szczepieniem.

Reklama

62 przypadki u 5 milionów zaszczepionych

Reklama

Chodzi o 62 przypadki zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 milionów zaszczepionych osób, głównie po drugiej dawce preparatu i u mężczyzn poniżej 30. roku życia. Jak pisze DPA, dwie osoby - kobieta i mężczyzna - zmarły.

Kardiolog z Monachijskiej Kliniki Schwabing Bernhard Nagel wyjaśnił agencji DPA, że zapalenie mięśnia sercowego występuje zazwyczaj u mężczyzn poniżej 50. roku życia. Moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że szczepionka mRNA ma związek z tym schorzeniem. Ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest większe i stwarza większe zagrożenie w przypadku zachorowania na Covid-19 - powiedział. Jak dodał, w większości przypadków zapalenie mięśnia sercowego da się powodzeniem wyleczyć lekami.