P.o. asystenta ministra obrony USA ds. ochrony kraju i bezpieczeństwa globalnego Jennifer Walsh wyraziła również obawy, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un może sięgnąć po broń masowego rażenia w przypadku konfliktu na Półwyspie Koreańskim – przekazała południowokoreańska agencja Yonhap.

Reklama

Ciągłe dążenie Korei Płn. do broni nuklearnej, chemicznej i biologicznej zagraża stabilności międzynarodowej i osłabia globalny system nieproliferacji. Te zdolności stanowią zagrożenie dla sił USA i sojuszników – oceniła Walsh w oświadczeniu przekazanym podkomitetowi Izby Reprezentantów ds. wywiadu i operacji specjalnych.

Biorąc pod uwagę ryzyko, że Kim Dzong Un może starać się użyć broni masowego rażenia w czasie konfliktu na Półwyspie Koreańskim, lub by takiego konfliktu uniknąć, połączone siły (USA i sojuszników) muszą być przygotowane na wszelkie ewentualności wymagające działania w środowisku skażonym przez CBRN – dodała urzędniczka. CBRN to używany przez Amerykanów skrót oznaczający broń chemiczną, biologiczną, radiologiczną i nuklearną.

Użycie broni chemicznej

Przedstawicielka ministerstwa obrony USA wskazała na Chiny jako główne źródło materiałów do produkcji broni chemicznej i biologicznej w Korei Płn. Chińskie podmioty i osoby w dalszym ciągu przekazują wrażliwe ze względu na proliferację materiały do Korei Płn., Iranu i innych podmiotów stanowiących zagrożenie - napisała.

Walsh przypomniała, że reżim w Pjongjangu z powodzeniem użył broni chemicznej w 2017 roku, gdy w Malezji otruty został brat północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Nam. Podkreśliła przy tym, że oprócz Korei Płn., broń chemiczną i biologiczną rozwijają również inne kraje, takie jak Chiny, Rosja i Iran.

Pandemia Covid-19 wciąż ukazuje zagrożenie stwarzane przez incydenty biologiczne, a postępy naukowe w dziedzinie biotechnologii kreują nowe rodzaje wyzwań, obniżając przy tym bariery wejścia dla rozwoju, proliferacji i użycia broni masowego rażenia – napisała Walsh.

Reklama

Podkreśliła również, że USA współpracują z Koreą Płd., by utrzymać gotowość na wypadek zagrożenia takimi rodzajami broni.

W 2020 roku siły zbrojne USA szacowały, że Korea Płn. posiada nawet 5 tys. ton broni chemicznej 20 różnych typów, co czyni z niej trzecie pod tym względem państwo świata – przypomina Yonhap.