Nareszcie mogę stwierdzić, że wyszliśmy z trzeciej fali pandemii - ogłosił Stepanow, oceniając, że "to były niezwykle trudne dwa miesiące". Tylko my i Bóg wiemy, jak zdołaliśmy utrzymać sytuację pod kontrolą. O każde życie walczyliśmy jak na wojnie - dodał.

Reklama

Zaznaczył że na tej covidowej wojnie nie obyło się bez strat, a trzecia fala zabrała więcej istnień w porównaniu z pierwszymi dwoma.

Wirus "galopem zajmował całe miasta"

Przez pierwsze tygodnie wirus rozwijał się w szalonym tempie, galopem zajmował całe miasta - kontynuował. Poinformował, że w szczytowym momencie w szpitalach było 44 tys. pacjentów wymagających terapii tlenowej.

Na Ukrainie od początku pandemii zakażenie wykryto u ponad 2,1 mln ludzi. Zmarło ok. 45,8 tys. zainfekowanych. Poprzedniego dnia potwierdzono 8,4 tys. zakażeń i 379 zgonów, a za wyleczonych uznano ok. 19,5 tys. osób.

Z badania Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii wynika, że zakażeń koronawirusem na Ukrainie może być ponad dwa razy więcej niż oficjalnie. Prawie co trzeci uczestnik badania stwierdził, że przeszedł już COVID-19.