W sobotę wieczorem ogłoszono, że dotychczasowy burmistrz Londynu Sadiq Khan z Partii Pracy wygrał czwartkowe wybory i pozostanie na tym stanowisku na drugą kadencję.

Reklama

Gratulacje od Trzaskowskiego

"Gratulacje dla mojego przyjaciela Sadiq Khan za wygraną w wyborach burmistrzowskich!" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Tak bardzo się cieszę, że obywatele Londynu doceniali Twoją ciężką pracę na rzecz Twojego miasta w ostatnich latach, szczególnie w czasie pandemii" - zaznaczył Trzaskowski. "Londyn jest i pozostanie otwarty!" - podkreślił.

Nowa kadencja Khana krótsza

Khan dostał nieco ponad milion głosów pierwszego wyboru, czyli 40 proc., a jego główny rywal, Shaun Bailey z Partii Konserwatywnej - niespełna 900 tys., czyli niespełna 36 proc. Ponieważ żaden z 20 kandydatów ubiegających się o stanowisko burmistrza nie uzyskał ponad 50 proc. głosów pierwszego wyboru, dwaj pierwsi - czyli Khan i Bailey - przeszli do drugiej rundy, w której uwzględniane były zarówno głosy pierwszego, jak i drugiego wyboru. Khan dostał ponad 1,2 mln głosów pierwszego i drugiego wyboru (55,2 proc.), a Bailey - niecałe 980 tys. (44,8 proc.).

Zarówno nowa kadencja Khana, jak i Zgromadzenia będą trwały tylko trzy lata, zamiast zwyczajowych czterech. Celem tego jest powrót do normalnego harmonogramu wyborczego. Pierwotnie wybory miały się odbyć w maju zeszłego roku, ale z powodu epidemii koronawirusa zostały przełożone o rok, a poprzednia kadencja władz została wydłużona.