Na czele rządu tymczasowego stoi generał rezerwy Stefan Janew, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego. W ostatnich dwóch dekadach 61-letni Janew kierował dyrekcjami ds. polityki obronnej i polityki bezpieczeństwa w resorcie obrony, zajmował stanowisko attache wojskowego w Waszyngtonie, pełnił kierownicze funkcje w NATO-wskim Centrum Doskonalenia ds. Obrony przed Terroryzmem w Ankarze oraz pracował w bazie NATO w Mons.

Reklama

Część członków tymczasowego rządu, którego głównym zadaniem jest przygotowanie nowych wyborów, to członkowie poprzedniego gabinetu, powołanego przez Radewa w 2017 r. Janew był w nim wicepremierem i ministrem obrony.

W obecnym gabinecie są przedstawiciele zarówno lewicy, jak i centroprawicy oraz eksperci, w tym kilku naukowców i biznesmenów, absolwentów Harvarda. Ministrem sprawiedliwości jest Janaki Stoiłow, członek kierownictwa Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, jeden z autorów obecnej konstytucji i poseł parlamentów siedmiu kadencji od 1990 r. Ministrem zdrowia jest Stojczo Kacarow, jeden z założycieli centroprawicowej kolacji Demokratyczna Bułgaria. Ministrem kultury prezydent mianował prof. Welisława Minekowa, jednego z trzech głównych organizatorów antyrządowych protestów, które wstrząsały krajem latem i jesienią 2020 r.

Na czele resortu spraw zagranicznych staje Swetłan Stoew, obecny ambasador Bułgarii w Danii. Ministrem obrony jest Georgi Panajotow, zawodowy dyplomata, były przedstawiciel Bułgarii w OBZ.

Tymczasowy rząd ma trzech wicepremierów. Są to: Atanas Pekanow ds. zarządzania funduszy unijnych, Gałab Donew ds. socjalnych oraz Bojko Raszkow, były szef Krajowej Służby śledczej i biura ds. kontroli nad specjalnymi środkami wywiadowczymi. Będzie on jednocześnie ministrem spraw wewnętrznych.

Ustępujący rząd Bojko Borisowa ma przekazać władzę następcom w środę.