O powiązaniach Jakunina z Kremlem i kontaktach międzynarodowych oligarchy Chodorkowski mówił w poniedziałek członkom komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Według krytyka Kremla Jakunin, który znajduje się na liście osób objętych amerykańskimi sankcjami, ma utrzymywać bliskie kontakty z przedstawicielami rządu czeskiego.

Reklama

Uczestniczą oni m.in. w organizowanych przez Kreml imprezach promujących nastroje antyeuropejskie - powiedział Chodorkowski. Dodał, że według wewnętrznych dokumentów Kremla Rosja mogła być zaangażowana w wydarzenia polityczne Komunistycznej Partii Czech i Moraw (KSCzM). Chodorkowski miał wymienić posła KSCzM Zdenka Ondraczka.

Nie będę komentować żadnych bzdur jakiegoś Rosjanina - powiedział agencji CTK Ondraczek, który w 2019 roku odwiedził terytorium Ukrainy kontrolowane przez prorosyjskich separatystów. Był między innymi przyjęty przez przedstawicieli samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Podczas powitania odegrano czeski hymn państwowy. Podróż Ondraczka skrytykował premier Andrej Babisz, a prezydent Milosz Zeman zadowolił się wyjaśnieniem posła KSCzM, że podróż miała charakter prywatny.

Portal gazety "Mlada Fronta Dnes" zwrócił uwagę, że kontakty z Jakuninem miał też prezydent Zeman, który w 2014 roku uczestniczył w rosyjskiej konferencji "Dialogi cywilizacji" na greckiej wyspie Rodos. Wcześniej, w 2009 r. Zeman był na konferencji jako osoba prywatna.