Zmiana zasad została zatwierdzona na posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego rządzącej niepodzielnie Komunistycznej Partii Chin (KPCh), któremu przewodniczył sekretarz generalny partii i przywódca kraju Xi Jinping – podała Xinhua.

Reklama

Na posiedzeniu podkreślono konieczność udzielenia "aktywnej odpowiedzi" na problem starzenia się społeczeństwa, który wiązany jest z rozwojem kraju, dobrobytem mieszkańców i bezpieczeństwem państwowym – przekazała chińska agencja. Nie podano, kiedy planowane zmiany mają zostać wprowadzone w życie.

Liczba urodzeń w Chinach

Chiny od lat mierzą się z problemem spadającej liczby urodzeń. W 2016 roku władze złagodziły już obowiązującą od dekad "politykę jednego dziecka", zezwalając wszystkim mieszkańcom na posiadanie dwojga dzieci, ale nie odwróciło to negatywnego trendu demograficznego.

Wyniki spisu powszechnego z grudnia 2020 roku wykazały, że w dekadzie 2010-2020 liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła o niecałe 5,4 proc. do 1,41 mld. To najwolniejsze tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie spisy.

Spadek liczby urodzeń w Chinach wiązany jest między innymi z wysokimi kosztami życia w dużych miastach. Wiele par mieszkających w chińskich metropoliach opiera się presji rodziców i nie chce mieć dzieci, ponieważ cenią sobie niezależność i kariery zawodowe bardziej, niż powiększenie rodziny.