Wolni Wyborcy chcą też zapisania w brandenburskiej konstytucji pogłębiania integracji europejskiej.

Reklama

Nowelizacja konstytucji

Komisarz ds. antysemityzmu Państwowego Związku Gmin Żydowskich Brandenburgii Diana Sandler zwróciła uwagę na ograniczone obecnie możliwości gmin żydowskich w tym kraju związkowym. Niektórzy ich członkowie spotykają się w prywatnych mieszkaniach.

Przewodniczący klubu parlamentarnego BVB/Wolni Wyborcy w landtagu Peter Vida podkreślił, że projekt jego grupy uzasadnia prawo do wspierania gmin żydowskich: "Nie zajmujemy się tylko polityką symboliczną".

Reklama

Przedstawiciele grup podkreślają, że parlament krajowy projektami nowelizacji konstytucji wysyła ważny sygnał. - Granica między krytyką Izraela a nienawiścią do Żydów została przekroczona zbyt szybko – powiedział lider grupy parlamentarnej SPD Erik Stohn.

Reklama

Nadużywanie konstytucji?

Tymczasem lider frakcji parlamentarnej prawicowo-populistycznej AfD Christoph Berndt oskarżył rządzącą landem koalicję o nadużywanie konstytucji. - Każdy, kto chce chronić Żydów w kraju, musi kontrolować granice i konsekwentnie deportować importowanych antysemitów - powiedział.

W ostatnich tygodniach, w reakcji na majową eskalację konfliktu pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy nasiliła się liczba ataków na Żydów w Niemczech. Policja donosiła o napadach na synagogi, instytucje żydowskie, podpaleniach flag Izraela i brutalnych atakach na wyznawców judaizmu.