Jak podała w czwartek tajwańska gazeta "Liberty Times", Polska rozważa donację szczepionek przeciw Covid-19 na Tajwan. "W zeszłym miesiącu z Polski napłynęły doniesienia o planach sprzedaży kilku milionów szczepionek innym krajom. Docierają do nas również informacje, że w Polsce rozważana jest donacja szczepionek na Tajwan" - napisał "Liberty Times". Te informacje potwierdziła tajwańska rozgłośnia Radio Taiwan International, podkreślając, że wpływ na sprawę miało przekazanie przez Tajwan Polsce 1 mln maseczek chirurgicznych na początku pandemii, kiedy Polska zmagała się z ich niedoborem.

Reklama

Resort spraw zagranicznych Tajwanu, zapytany o te doniesienia, nie zaprzeczył. Wskazał, że jeśli informacja się potwierdzi, zostanie podana do wiadomości publicznej. "Rząd nieustannie i przy wykorzystaniu wszelkich kanałów zabiega o nowe szczepionki” - przekazał resort spraw zagranicznych i dodał: „Jeśli pojawią się w tym zakresie potwierdzone rezultaty, ministerstwo poda w odpowiednim momencie taką informację do wiadomości publicznej”.

Tajwan ze szczepionkami z USA, Japonii i Litwy

Gdyby doszło do przekazania Tajwanowi szczepionek, Polska byłaby już szóstym krajem, który zdecydował się na taki gest. Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie prawie 6 mln szczepionek, przekazanych przez USA, Japonię i Litwę. Chęć donacji preparatów potwierdziły też Słowacja i Czechy.

Niedobór szczepionek był jednym z najbardziej palących problemów liczącego 24 mln mieszkańców Tajwanu. Pomimo zakupu 20 mln zagranicznych preparatów, na Tajwan przez długi czas nie docierały szczepionki - dopiero dzięki donacjom udało się przyśpieszyć program szczepień. Do tej pory na Tajwan dotarło w sumie 9,5 mln szczepionek; zaszczepiono ponad 8 mln osób, co stanowi 34 proc. całego społeczeństwa. Najprawdopodobniej w sierpniu rozpoczną się szczepienia lokalnym preparatem Medigen, który uzyskał już pozwolenie na użycie w sytuacji wyjątkowej.

W zeszłym tygodniu, po opanowaniu sytuacji pandemicznej, Tajwan przeszedł na niższy, 2. poziom obostrzeń. W środę zarejestrowano zaledwie 20 nowych przypadków lokalnego zakażenia koronawirusem. Od wybuchu pandemii potwierdzono 15 742 zakażenia w kraju, z czego 14 tys. to przypadki lokalne. Zmarło 791 osób.