"Urzędnicy rosyjscy i białoruscy aktywnie angażują się w ataki informacyjne przeciwko Polsce w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Maria Zacharowa (rzeczniczka MSZ Rosji) i Aleksander Łukaszenko Polskę oskarżają o wywołanie kryzysu" - napisał Żaryn na Twitterze.

Reklama

W swoim przeglądzie mediów Żaryn dodał, że "rzecznik MSZ Rosji przekonywała w swoim wpisie w mediach społecznościowych, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej został wywołany przez… RP". "Zacharowa sugeruje, że fala migracji to wynik udziału polskiego wojska w misji w Iraku" – zrelacjonował Żaryn.

"Wpis Zacharowej promują rosyjskie media, również te zaangażowane w walkę informacyjną Rosji przeciwko Zachodowi. W podobnym tonie wypowiada się Aleksander Łukaszenko, który w kilku kolejnych wystąpieniach oskarżył Polskę o wywołanie problemów na granicy" - napisał rzecznik ministra-koordynatora.

Reklama

"Presja informacyjna na Polskę"

Przytoczył opinię Łukaszenki, że "to Polska prowokuje konflikt na granicy, a także dopuszcza się naruszenia granicy Białorusi" oraz wysunięte przez Łukaszenkę oskarżenie o "wpychanie uchodźców" na terytorium Białorusi. "MSZ Białorusi oskarżył z kolei Polskę o łamanie prawa międzynarodowego oraz przepisów Konstytucji RP. Kolejny raz Polska została oskarżona o łamanie zasad związanych z pomocą 'uchodźcom'" – napisał Żaryn.

Według Żaryna "działania propagandy rosyjskiej i białoruskiej mają na celu wywarcie presji informacyjnej na Polskę, by wymusić zmianę podejścia do sytuacji na granicy", a "Rosja i Białoruś próbują obarczyć władze RP winą za kryzys i wymusić wpuszczenie osób koczujących na Białorusi".