Samolot malezyjskich linii lotniczych, wykonujący lot MH17, został zestrzelony 17 lipca 2014 r. przez prorosyjskich separatystów na wschodzie terytorium Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Jak ustalono, pochodził on z 53. Brygady Przeciwlotniczej Armii Federacji Rosyjskiej z Kurska.

Reklama

Chcemy wiedzieć, kto tworzył załogę wyrzutni, jakie było jej zadanie i od kogo pochodził rozkaz odpalenia ładunku – mówi Andy Kraag z zespołu prowadzącego śledztwo, cytowany przez portal NOS.

Chcemy też wiedzieć, kto zdecydował, że broń zostanie użyta na Ukrainie – powiedział Kraag dodając, że zespołowi szczególnie zależy na informacji, dlaczego zestrzelono samolot pasażerski.

List do mieszkańców Kurska

List znajduje się na stronie internetowej zespołu, według portalu został on także wysłany „do pewnej grupy osób” w Kursku. Jest on także rozpowszechniany w rosyjskich mediach społecznościowych, informuje NOS.

W katastrofie samolotu lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęło prawie 200 Holendrów, wszystkich ofiar było 298. W czerwcu br. rozpoczął się w Holandii proces karny, w którym o zestrzelenie oskarża się trzech obywateli Rosji i jednego Ukraińca.