Ziniczew "zginął tragicznie podczas służby w Norylsku, w trakcie międzyresortowych ćwiczeń ochrony strefy arktycznej, chcąc uratować życie innej osoby" - cytuje komunikat ministerstwa agencja TASS. Nie podano w nim więcej szczegółów zdarzenia. Minister znajdował się na krawędzi urwiska z reżyserem, który poślizgnął się i wpadł do wody; zanim ktokolwiek się zorientował, co się stało, Ziniczew skoczył do wody za mężczyzną, który po upadku rozbił się o skały - przekazała szefowa prokremlowskiej telewizji Russia Today Margarita Simonian.

Reklama

Kim był Jewgienij Ziniczew?

Ziniczew sprawował funkcję ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych od 2018 roku. Wcześniej pracował w organach bezpieczeństwa ZSRR, a później Rosji - początkowo w KGB, następnie w Federalnej Służbie Ochrony Federacji Rosyjskiej (FSO). Był odpowiedzialny za osobistą ochronę prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa.

Przez krótki czas pełnił obowiązki gubernatora obwodu kaliningradzkiego. Od 2016 do 2018 roku był wicedyrektorem Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Kim był Aleksandr Mielnik?

Mielnik był reżyserem, autorem filmów "Nowa Ziemia" i "Terytorium".