Centrolewicowy rząd Hiszpanii wyjaśnił w oświadczeniu, że pierwsze struktury nowych jednostek mogą powstać już w 2022 r., głównie w ramach policji krajowej oraz żandarmerii.

Reklama

“Nowe grupy do walki z przestępstwami z nienawiści”, jak określił je rząd, mają być tworzone pod nadzorem MSW i walczyć m.in. z przemocą na tle orientacji seksualnej, płci, rasy i narodowości.

Nowa formacja

Decyzja o powstaniu nowej formacji zapadła podczas posiedzenia tzw. Komisji ds. Przestępstw Popełnianych z Nienawiści, wchodzącej w skład MSW.

Uczestnicząca w tym spotkaniu Boti Rodrigo, dyrektor generalna ds. różnorodności seksualnej i praw osób LGBT w ministerstwie ds. równości, wskazała, że konieczne jest szybkie objęcie ochroną mniejszości seksualnych.

Posiedzenie Komisji zostało zwołane nazajutrz po zgłoszeniu się na posterunek w Madrycie 20-letniego homoseksualisty, który twierdził, że został zaatakowany przez osiem osób. Zdarzenie to stało się głównym tematem medialnym w Hiszpanii. Wkrótce po wszczęciu śledztwa policja stwierdziła, że w miejscu, które wskazywał 20-latek jako miejsce zdarzenia kamery monitoringu nie zarejestrowały ani rzekomego aktu agresji, ani żadnej grupy zamaskowanych mężczyzn.

W środę mężczyzna przyznał się do złożenia fałszywego doniesienia. Wyjaśnił, że wulgarny napis, który rzekomo miała mu wykonać na pośladkach nożem grupa homofobów, to w rzeczywistości “dzieło” znanej mu osoby. Wyznał, że okaleczenie nastąpiło za jego zgodą, a atak z powodu rzekomej homofobii nigdy się nie wydarzył.