Jak dodano, budowa ogrodzenia o długości 110 km i wysokości 4 metrów, wyposażonego w drut kolczasty, ma być zakończona do kwietnia. Rząd przekazał, że budowę pierwszego odcinka zlecono państwowej firmie EPSO-G, a koszt tego projektu to 36 mln euro.

Reklama

Ogrodzenie na pozostałej części liczącej 670 km granicy z Białorusią (400 km) ma być zbudowane do września 2022 roku. Odcinki, na których są rzeki i jeziora, nie będą zagrodzone.

"Jesteśmy przekonani, że Białoruś koordynowała swoje działania z Rosją"

W poniedziałek minister obrony narodowej Litwy Arvydas Anuszauskas oskarżył Rosję o to, że jest współodpowiedzialna za kryzys na granicy. - Jesteśmy przekonani, że od samego początku Białoruś koordynowała swoje działania z Rosją - powiedział dziennikarzom po spotkaniu z odpowiednikami z innych państw bałtyckich i z Polski na poligonie w Adażi na Łotwie.

W związku z napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa na początku lipca wprowadziła stan wyjątkowy w całym kraju. Na początku sierpnia litewski Sejm w trybie nadzwyczajnym uchwalił specjalną ustawę o budowie płotu na granicy z Białorusią oraz zezwolił na użycie wojska w sytuacjach nadzwyczajnych.

Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku granicę litewsko-białoruską, wynosi ok. 4200. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów.