Proceder zorganizował mieszkaniec obwodu czerkaskiego w zmowie z innymi osobami - czytamy w komunikacie. Pod pozorem oficjalnej działalności proponowano obywatelom Ukrainy usługi związane z "poszukiwaniem" polskich korzeni - dodano.

Reklama

Grupa, wprowadzając klientów w błąd i wykorzystując ich zaufanie, przygotowywała i wydawała podrobione dokumenty, zaznaczając, że są one oryginalne. Wartość usługi wynosiła ponad 2 tys. euro.

Podczas przeszukania znaleziono m.in. pieniądze i niewypełnione oryginały dokumentów potwierdzających tożsamość.

Rozpatrywane jest poinformowanie organizatora procederu o możliwości popełnienia przestępstwa. Poszukiwane są inne powiązane z tym schematem osoby, a poszukiwania obejmują też urzędników państwowych.

Karta Polaka

Reklama

Karta Polaka, o którą można ubiegać się od 2008 roku, umożliwia m.in. refundację wizy, dostęp do polskich szkół i uczelni oraz ułatwienia w uzyskiwaniu stypendiów, podejmowanie pracy i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością, w tym przynajmniej podstawową znajomość polskiego, a także wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej. Mogą także przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego.