Dziennik Gazeta Prawana logo

Rosja: Nowa sprawa karna wobec Nawalnego, tym razem o ekstremizm

28 września 2021, 15:21
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aleksiej Nawalny
<p>Aleksiej Nawalny</p>/Shutterstock
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął nową sprawę karną wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników. Sprawa dotyczy powołania organizacji ekstremistycznej i udziału w niej - podał we wtorek portal Meduza.

Nawalny i dwaj jego bliscy współpracownicy, Iwan Żdanow i Leonid Wołkow, zostali objęci śledztwem dotyczącym powołania organizacji ekstremistycznej. Kilka innych osób, w tym prawniczka Lubow Sobol, objętych jest postępowaniem w sprawie udziału w takiej organizacji.

Według Komitetu Śledczego Nawalny utworzył nie później niż w 2014 roku grupę ekstremistyczną, a celem jej "działalności ekstremistycznej" była "zmiana podstaw ustroju konstytucyjnego w Federacji Rosyjskiej, destabilizacja bezpieczeństwa społecznego i integralności terytorialnej" kraju.

Celem organizacji było też dyskredytowanie organów władzy, kształtowanie w społeczeństwie przekonania, iż konieczna jest zmiana władzy przemocą, a także organizowanie "akcji protestu przeradzających się w masowe zamieszki".

głosi oświadczenie Komitetu Śledczego.

Nawalny w kolonii karnej 

Śledczy utrzymują, że Nawalny i jego zwolennicy powołali osiem organizacji pozarządowych w celu finansowania ich działalności. W celu "propagowania działalności przestępczej" w internecie opozycjoniści utworzyli strony internetowe Fundacji Walki z Korupcją, sztabów Nawalnego, kanały w serwisie YouTube i profile na portalach społecznościowych - twierdzi Komitet Śledczy.

Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. W lutym br. okazało się, że wobec niego, Żdanowa i Wołkowa wszczęto kolejną sprawę karną, dotyczącą powołania organizacji społecznej zagrażającej prawom obywateli. Wołkow i Żdanow wyjechali wcześniej z Rosji i mieszkają za granicą.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj