Szejk Mohammed ibn Raszid al-Maktum, emir Dubaju i wiceprezydent ZEA, ogłosił plan kolejnej misji kosmicznej kraju niecały rok po udanej misji wejścia w orbitę Marsa. Zgodnie z planem, po pięcioletniej podróży rozpoczętej w 2028 roku, misja ma się zakończyć lądowaniem na asteroidzie w roku 2033.
Plan eksploracji Wenus bardziej skomplikowany niż misja na Marsa
Według szefowej Agencji Kosmicznej ZEA plan eksploracji Wenus i lądowania na asteroidzie jest o wiele bardziej skomplikowany od misji kosmicznej na Marsa. - powiedziała Sara al-Amiri.
Następca tronu emira Abu Zabi Muhammad ibn Zajed an-Nahajana napisał na Twitterze, że "rozpoczęcie nowego projektu eksploracji Wenus i asteroid stawia przed naszym rozwijającym się programem kosmicznym nowy, ambitny cel".
ZEA planują także wylądowanie łazikiem na Marsie
ZEA planują również, jako pierwszy arabski i czwarty kraj na świecie, wylądowanie łazikiem na Marsie do końca 2022 roku.
powiedział Ian Crawford, profesor londyńskiego Uniwersytetu Birbeck.
Zarówno NASA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna planują rozpoczęcie w obecnym dziesięcioleciu kilku misji na Wenus - przypomniał The Jerusalem Post.