Rosja bardzo aktywnie brała udział w szczycie G20 - zapewnił Pieskow, dodając, że wystąpienia prezydenta Putina, choć poprzez łącze wideo, były bardzo merytoryczne. Rzecznik dodał, że Rosja określiła jeszcze przed szczytem cele dotyczące neutralności węglowej, które ma zamiar osiągnąć do 2060 roku.

Reklama

Zapewnił, że Rosja podejmuje działania w celu spowolnienia zmian klimatycznych i będzie to czynić dalej, ale ten proces "wymaga adekwatnych działań ze strony wszystkich państw". Jednocześnie - zastrzegł - "wszyscy są zobowiązani uwzględniać potrzeby krajów rozwijających się, które kiedyś nie tak silnie zanieczyszczały atmosferę Ziemi, bo ich rozwój przemysłowy postępował w o wiele wolniejszym tempie".

Rzecznik prezydenta Władimira Putina dodał też, że Moskwa i Waszyngton są zgodne, iż "niezbędne są kontakty na najwyższym szczeblu" pomiędzy oboma państwami.

Biden rozczarowany nieobecnością przywódców Rosji i Chin

Reklama

Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę, że jest rozczarowany nieobecnością przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga na szczycie G20 w Rzymie. Ocenił także, że należy "poruszać się szybciej ku energii odnawialnej i słonecznej", choć transformacja wymaga czasu.