Na zamieszczonym filmie widać grupę osób w cywilnych ubraniach i towarzyszących im mężczyzn w mundurach. Cała grupa jest na terenie Białorusi - widać graniczny słup z flagą Białorusi. Stoją tuż obok zasieków po stronie polskiej.

Reklama

Strażnicy Graniczni podpisali ten film słowami "Białoruskie służby przygotowują kolejną grupę migrantów do nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią".

W piątek strażnicy graniczni zanotowali 570 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej – poinformowała w sobotę rano Straż Graniczna.

Reklama

SG dodała, że ostatniej doby zatrzymano 12 osób. "Ponadto za pomocnictwo zatrzymanych zostało 6 osób (1 ob. Iranu, 1 ob. Syrii, 4 ob. Ukrainy)" – podała SG.

Wobec 127 osób zostały wydane postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Mur na granicy

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie pięciometrowy stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i naszpikowany urządzeniami elektronicznymi – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.