Relacjonująca szkolenia młodzieży akademickiej państwowa kubańska telewizja TVC w swoim reportażu pokazała przebieg jednej z operacji w ramach symulowanego ataku na jedno z amerykańskich miast.

Reklama

Aby jak najbardziej upodobnić używane przez wroga uzbrojenie, na jednym z czołgów wyprodukowanych w ZSRR namalowano farbą napis "US Army". W dalszych ujęciach widać też inny radziecki sprzęt wojskowy imitujący amerykańskie uzbrojenie.

Manewry oraz szkolenia, prezydent w mundurze

Niezależne media kubańskie wskazują, że z okazji Narodowego Dnia Obrony komunistyczny reżim przeprowadził w wielu miejscach Kuby manewry oraz szkolenia wojskowe. Odnotowują, że wziął w nich udział w pełnym umundurowaniu wojskowym również prezydent kraju Miguel Diaz-Canel.

Reklama

Dziennik online CiberCuba przypomniał, że główne uroczystości Narodowego Dnia Obrony zostały przesunięte na 20 listopada z powodu rozpoczętych 15 listopada antyrządowych manifestacji na wyspie.

Ogłoszone przez opozycyjną grupę Archipelag protesty, które mają potrwać do 27 listopada, miały dotychczas niewielką skalę. Według kubańskich dysydentów reżimowi w Hawanie udało się skutecznie zastraszyć opozycję demokratyczną, a jej przywódców tymczasowo uwięzić.