"Od kilku dni otrzymujemy nienawistne maile, w których podyktowane pandemią ograniczenia dostępu do naszych wystaw są w sposób nieznośny utożsamiane ze zbrodniami NS, a ofiary nazizmu ośmieszane" - napisała na Twitterze Fundacja Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora.

Reklama

Dyrektor Miejsca Pamięci Jens-Christian Wagner napisał w oświadczeniu: "Najbardziej obrzydliwe jest jednak to, że działania ochronne (w związku z pandemią) (...) zrównuje się z nazistowskimi zbrodniami, niezaszczepionych nazywa się nowymi Żydami", zaś pracowników Miejsca Pamięci nazistami, faszystami i nowymi doktorami Mengele".

"Ci, którzy rzucają takie obelgi i próbują zrównywać się z prześladowanymi w czasach narodowego socjalizmu Żydami instrumentalizują i ośmieszają ofiary zbrodni narodowego socjalizmu" - zaznaczył Wagner. Takie porównania są absurdalne - wskazał - ludzie niezaszczepieni nie są w żaden sposób zagrożeni i nie muszą obawiać się o swoje życie, "chyba że przez zakażenie koronawirusem". "Nie są jednak prześladowani, deportowani ani mordowani" - dodał.

"Agresja, z jaką mamy do czynienia, jest dowodem przerażającej brutalizacji" - podkreśla Wagner w oświadczeniu.

Reklama