Mająca dziś 33 lata Karkiainen najpierw tłumaczyła, że nie pamięta, aby wykonywała gest pozdrawiający Hitlera, a następnie przekonywała, że miała wówczas 15-16 lat i jedynie ironizowała. Tabloid "Expressen" podał, że minister jest także związana z muzykiem z metalowego zespołu Raubtier, powiązanego ze środowiskiem prawicowych ekstremistów.

Reklama

Premier Szwecji potępia zachowanie podwładnej

Pytana o sprawę zdjęcia, premier Andersson potępiła zachowanie swojej podwładnej. Gest ten świadczy nie tylko o ignorancji historycznej, ale jest też skrajnie niestosowany. Jestem pewna, że nie odzwierciedla wyznawanych przez nią wartości - stwierdziła.

Publikacja fotografii wywołała w Szwecji debatę, na ile zdjęcia z młodości, wykonane podczas prywatnej imprezy powinny mieć wpływ na karierę polityka. Część z publicystów uważa, że od teraz rządzącej socjaldemokracji trudniej będzie krytykować posądzaną o związki z nacjonalistami partię Szwedzcy Demokraci. Ugrupowanie to zapowiedziało niedawno wydanie białej księgi na temat swoich korzeni.

Reklama

Hailująca w przeszłości minister, to nie jedyny problem powołanej na premiera pod koniec listopada Andersson. Media podały, że nowa minister klimatu i środowiska Annika Strandhael jest ścigana przez komornika za niezapłacenie kilku rachunków, w tym za usługę napełniania basenu. Polityk tłumaczyła, że zaległości narosły w trudnym dla niej pod względem psychicznym okresie po śmierci męża. Zapewniła, że długi zostaną spłacone.

Inny kłopot w szwedzkim rządzie, to sprawa oskarżenia przez partyjną koleżankę o molestowanie seksualne ministra infrastruktury Tomasa Enerotha. Do niewłaściwego zachowania ze strony polityka miało dojść w hotelowym pokoju po kongresie socjaldemokratów na początku listopada w Goeteborgu. Prokurator jednak umorzył śledztwo w tej sprawie.