Premier Zaew podał się do dymisji w środę uzasadniając ją wynikiem październikowych wyborów samorządowych, w których kierowany przez niego Socjaldemokratyczny Związek Macedonii (SDSM) przegrał m.in. w stolicy kraju, Skopje.

Reklama

Zaew dodał również, że nie jest już w stanie przewodzić staraniom swojego kraju w zbliżeniu z Unią Europejską, a jego wiarygodność na stanowisku premiera została wyczerpana, kiedy nie zdołał rozpocząć negocjacji akcesyjnych z UE.

Kto zastąpi Zaewa?

Zgodnie z konstytucją prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski w ciągu 10 dni powinien powierzyć misję utworzenia rządu nowemu kandydatowi na premiera. Najprawdopodobniej będzie nim wybrany w miejsce Zaewa na przewodniczącego SDSM Dimitar Kowaczewski.

Opozycja wezwała natomiast do utworzenia rządu technicznego, który miałby administrować krajem do przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Reklama

Zoran Zaew pełnił funkcję premiera Macedonii Północnej od 31 maja 2017 roku. Zakończona środową decyzją jego druga kadencja na stanowisku szefa rządu trwała od wygranej w wyborach parlamentarnych w lipcu 2020 roku.