Jak podkreśla "DN", pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa na wschodzie skłoniła szwedzkie siły zbrojne do rozmieszczenia na Gotlandii dodatkowych żołnierzy . W piątek wieczorem na lotnisku w Visby w ramach międzynarodowej współpracy wylądował amerykański samolot transportowy C-17 z Kalix na północy Szwecji ze 100 żołnierzami. Według gazety część żołnierzy przyjechała na Gotlandię w kolumnie samochodowej drogą morską przez port Nynaeshamn pod Sztokholmem. Operacja, jak pisze "DN", owiana była tajemnicą.

Reklama

Siły zbrojne Szwecji odmawiają komentarza

Siły zbrojne Szwecji odmówiły komentarza. Nie chcemy, aby część informacji trafiła w niepowołane ręce - powiedziała rzeczniczka szwedzkiego wojska Therese Fagerstedt.

Wcześniej w piątek lokalna gazeta na Gotlandii "Helagotland" donosiła o niecodziennym widoku czołgów ochraniających port w Visby. Już w czwartek w wielu miejscach na wyspie mieszkańcy spotykali uzbrojone patrole piesze wojska. "DN" przypomina, że w ostatnim miesiącu rosyjska marynarka wojenna zwiększyła swoją obecność na Bałtyku z jednego okrętu desantowego do sześciu, z czego trzy jednostki wpłynęły przez cieśniny duńskie w tym tygodniu. Szwedzkie siły powietrzne śledziły rozwój sytuacji z powietrza.

Szwecja nie jest członkiem NATO, ale współpracuje z Sojuszem. Rząd w Sztokholmie sprzeciwia się żądaniom Rosji wobec NATO, gdyż ograniczyłyby one możliwości obronne kraju. Gotlandia położona jest w strategicznym miejscu na Bałtyku w południowo-wschodniej części Szwecji.

Rosyjskie okręty opuszczają Bałtyk

Według rzeczniczki szwedzkiego wojska Therese Fagerstedt w poniedziałek o godz. 11 sześć rosyjskich okrętów desantowych znajdowało się na Morzu Bałtyckim na wysokości Trelleborga, portu na południu Szwecji. Jak podkreślił na antenie Szwedzkiego Radia dowódca operacyjny sił zbrojnych Szwecji Michael Claesson, okręty wyruszyły w kierunku zachodnim oraz północno-zachodnim. Są w drodze do opuszczenia Morza Bałtyckiego - zaznaczył. Według szwedzkiego wojska rosyjskie jednostki mogą przewozić żołnierzy, pojazdy wojskowe obraz broń.