To był akt terroru; to był akt terroru – mówił Biden w trakcie wizyty w Filadelfii. W najbliższych dniach dowiemy się więcej na temat motywów porywacza. Ale pozwólcie mi jasno powiedzieć każdemu, kto zamierza szerzyć nienawiść: będziemy przeciwstawiać się antysemityzmowi i wzrostowi ekstremizmu w tym kraju – zapewnił prezydent.

Reklama

Terrorystą, którego zastrzeliła policja, okazał się obywatel Wielkiej Brytanii Malik Faisal Akram.

Zakładnicy uwolnieni, napastnik zastrzelony

W sobotę przed południem mężczyzna, który ostrzegł, że ma broń i materiały wybuchowe wziął w synagodze jako zakładników rabina i trzy inne osoby. Według mediów żądał uwolnienia terrorystki, Aafii Siddiqui osadzonej w więzieniu dla kobiet w Fort Worth. Twierdził, że jest jego siostrą, co nie zostało potwierdzone.

Reklama

W wyniku negocjacji z agentami FBI porywacz uwolnił po południu jednego zakładnika. Wieczorem zespół FBI specjalizujący się w uwalnianiu zakładników (HRT) przypuścił szturm na synagogę i uwolnił pozostałych przetrzymywanych, którzy wyszli z całego incydentu bez szwanku. Napastnik został zabity.

Dzięki odważnej pracy stanowych, lokalnych i federalnych organów ścigania, czterech Amerykanów, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy w synagodze w Teksasie, wkrótce powróci do domu, do swych rodzin. Jestem wdzięczny za niestrudzoną pracę organom ścigania na wszystkich szczeblach, które działały wspólnie i nieustraszenie, aby uratować zakładników – głosi wydane w sobotę w nocy oświadczenie Bidena. Prezydent dodał, że wszyscy są dumni z działań funkcjonariuszy organów ścigania.

Na YouTube można obejrzeć nagranie reportera lokalnej telewizji WFAA Josha Stephena z ostatnich momentów dramatycznego wydarzenia w Colleyville. Widać jak agenci otaczają synagogę, słychać też eksplozję ładunku wybuchowego oraz pojedyncze strzały.