W noc sylwestrową nieznani sprawcy zdewastowali groby na cmentarzu w Iserlohn. Zbezczeszczono w sumie 30 muzułmańskich grobów.

Państwowa służba bezpieczeństwa w Nadrenii Północnej-Westfalii posiada informacje "o pijanym mężczyźnie i grupie młodzieży", którzy mieli znajdować się w pobliżu miejsca przestępstwa w nocy 1 stycznia 2022 roku. Tak wynika z raportu ministra spraw wewnętrznych Herberta Reula dla członków Komisji Spraw Wewnętrznych, do którego dotarł dziennik "Welt".

Reklama

Częścią sprawozdania jest opis przebiegu wydarzeń - pisze "Welt". Nieznani sprawcy przewrócili w sumie osiem nagrobków, z których sześć jest połamanych. Na innych grobach uszkodzone zostały rośliny i przedmioty żałobne. Władze zakwalifikowały ten czyn jako "islamofobiczny".

Profanacje grobów muzułmańskich

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w NRW w ciągu ostatnich dziesięciu lat doszło w sumie do "sześciu profanacji grobów muzułmańskich". Pięć z tych przypadków zostało zaklasyfikowanych jako akty prawicowego ekstremizmu, a jeden jako akt religijno-ideologiczny.

W sumie władze NRW zarejestrowały w ubiegłym roku 92 przestępstwa na tle islamofobicznym. Siedem z nich było przestępstwami z użyciem przemocy.