Ten krok to również złamanie porozumień mińskich - podkreślono w oświadczeniu podpisanym przez polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, który sprawuje funkcję przewodniczącego OBWE, sekretarz generalną tej organizacji Helgę Schmid, przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE Margaretę Cederfelt oraz sekretarza generalnego Zgromadzenia Roberto Montellę.

Reklama

"Jak wszystkie państwa członkowskie OBWE Rosja zobowiązała się do szanowania suwerenności i integralności terytorialnej innych. Wzywamy Rosję do natychmiastowego odwołania tej decyzji" - napisano w oświadczeniu kierownictwa OBWE.

"To podsyci dalsze napięcia"

Uznanie przez Rosję niepodległości niektórych terenów ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego "tylko podsyci dalsze napięcia i oddzieli żyjących tam ludzi od reszty ich kraju, Ukrainy" - dodano.

Przewodniczący Rau zaproponuje zwołanie Stałej Rady OBWE w poszerzonym składzie w możliwie najszybszym terminie - przekazał we wtorek na Twitterze stały przedstawiciel RP przy OBWE Adam Hałaciński. "Podsycanie konfliktów przez łamanie prawa międzynarodowego i umów nie może pozostać bez odpowiedzi" - zaznaczył ambasador.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie. Zdecydował też o wysłaniu na ich teren rosyjskich wojsk, w charakterze "sił pokojowych".