W ocenie komentującego w telewizji SIC Noticias byłego posła chadeckiej partii CDS-PP Adolfo Mesquity Nunesa prezydent Putin postępuje dziś równie agresywnie niczym hitlerowskie Niemcy.

Reklama

"Potrzeba nowego Churchilla, nie Chamberlaina"

- Dziś potrzebujemy kogoś, kto sprzeciwi się agresorowi tak, jak zrobił to brytyjski premier Winston Churchill, a nie jego poprzednik (Neville Chamberlain - PAP), który prowadził politykę ustępstw - powiedział Mesquita Nunes.

Były deputowany portugalskiego parlamentu podkreślił, że wejście Rosji do samozwańczych republik na Ukrainie jest jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego.

- To mniej więcej tak, jakby teraz Hiszpania wysłała do regionu Minho swoje wojska, bo komuś tam zachciało się secesji od Portugalii - dodał, podkreślając, że ostatecznym celem Putina jest rozbicie europejskiej jedności i podporządkowanie sobie nowych państw.

Polska na liście celów Putina?

Reklama

Podobnego zdania jest była deputowana do PE z ramienia Partii Socjalistycznej (PS) Ana Gomes. Uważa ona, że Putin zamierza zniszczyć Europę, poczynając od okupacji Ukrainy.

Komentatorka telewizji SIC wskazała, że w obliczu zagrożenia ekspansywną polityką Kremla państwa UE jak nigdy wcześniej powinny być ze sobą zjednoczone i unikać animozji.

Z kolei publiczna telewizja RTP, analizując sytuację związaną ze skierowaniem wojsk przez Putina na Ukrainę, spekuluje, że w przyszłości możliwymi celami rosyjskiej ekspansji mogą stać się kraje bałtyckie oraz Polska.