Według wspomnianego źródła Kreml przygotowuje "operację specjalną" z udziałem Janukowycza, a jeden ze scenariuszy przewiduje próbę ogłoszenia go "prezydentem Ukrainy".

Akcja powrotu Janukowycza na Ukrainę?

"Otrzymana informacja wskazuje na możliwość szykowania przez Kreml jakiejś informacyjnej operacji czy akcji powrotu na Ukrainę byłego prezydenta Janukowycza albo opublikowania w najbliższym czasie w jego imieniu posłania do narodu ukraińskiego" - pisze Ukrainska Prawda.

Reklama

W styczniu 2019 roku Janukowycz został zaocznie skazany na 13 lat więzienia za zdradę stanu. Proces był wynikiem wydarzeń na Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 roku. Wskutek brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji.

W lutym b.r. ambasadorowie państw UE opowiedzieli się w Brukseli za przedłużeniem sankcji nałożonych na niego w związku ze sprzeniewierzeniem przez niego funduszy państwowych. Sankcje nałożone są na Janukowycza, jego syna i współpracowników, polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wyjazdu do UE.