"Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuują ataki rakietowe i bombardowanie Kijowa, Mariupola, Wołnowachy, Sumy, Mikołajowa, Charkowa i innych miejscowości, co uniemożliwia bezpieczny wyjazd konwojów humanitarnych z obywatelami Ukrainy i innych krajów, jak również dostawę leków i żywności" – czytamy w oświadczeniu.

Reklama

"Możliwe tylko pod warunkiem zawieszenia broni"

Resort podkreślił, że ewakuacja ludności korytarzami humanitarnymi jest możliwa tylko pod warunkiem przestrzegania zawieszenia broni, do którego strona ukraińska jest gotowa.

Reklama

- Uważamy również za niedopuszczalne próby Moskwy zmuszania ludności cywilnej z okrążonych miast do wyjazdu na terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusi, biorąc pod uwagę duże prawdopodobieństwo prowokacji, w szczególności wzięcia ewakuowanych osób jako zakładników lub użycia ich jako żywych tarcz przez armię rosyjską – podkreśliło ukraińskie MSZ.

Ministerstwo wezwało kraje, które utrzymują kontakty z prezydentem Rosji, aby dołożyły wszelkich starań, aby skłonić Federację Rosyjską do zawarcia zawieszenia broni w celu otwarcia korytarzy humanitarnych i zapobieżenia katastrofie humanitarnej na dużą skalę.