Minister nie występował publicznie od połowy marca, co wywołało falę spekulacji. "Już od około dwóch tygodni w telewizji i na publicznych wydarzeniach nie ma ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego rosyjskiej armii Walerija Gierasimowa" - zwracał uwagę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Reklama

Z kolei doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko podał, że "minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeszedł zawał serca, dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie". Jak pisał Heraszczenko, Szojgu miał przechodzić rehabilitację w jednym z moskiewskich szpitali.

"Zniknięcie z przestrzeni publicznej w Rosji ważnych postaci ze struktur siłowych, w tym ministra obrony Siergieja Szojgu, świadczy o tym, że trwa tam szukanie winnych niepowodzeń na Ukrainie" -komentował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow. Daniłow wskazał również, że brak w publicznej przestrzeni ministra "Szojgu, ale i wielu dowódców "oznacza, że "w Rosji doszło już do "wymiany generałów".

Zdjęcia ministra obrony Rosji pojawiły się także w sobotę, 26 marca, ale zostały udostępnione przez służbę prasową resortu bez oznaczenia daty. Pokazywały wizerunek ministra Szojgu podczas spotkania roboczego z kierownictwem rosyjskiego Ministerstwa Obrony w bliżej nieokreślonym miejscu.