Tysiące śmiercionośnych pocisków jest codziennie wystrzeliwanych w naszym kierunku od strony rosyjskiej. Już 1370 pocisków (rakietowych) zostało użytych w ciągu miesiąca w tej wielkiej inwazji na Ukrainę - podkreślił Zełenski.

Reklama

Poinformował, że we wtorek rano Rosjanie zaatakowali Mikołajów na południu kraju. Miasto, które marzy tylko o jednym, o przywróceniu świetności przemysłu stoczniowego nad Morzem Czarnym - relacjonował Zełenski. Według władz ukraińskich w ataku zginęło co najmniej siedem osób.

Zełenski apeluje do Danii

Prezydent Ukrainy zaapelował do Danii, która ma doświadczenie w restrukturyzacji stoczni, o pomoc w odbudowie Mikołajowa. Wezwał także duńskie władze do zaprzestania importu rosyjskiej ropy.

Reklama

Od dawna wiadomo, że ludzkość musi przestać korzystać z paliw kopalnych. Zielona technologia stała się teraz oczywistą i rozsądną odpowiedzią - wskazał Zełenski, odnosząc się do duńskich doświadczeń w zielonej transformacji.

Następnie zwrócił się do Europy, która "solidarnie musi zrezygnować z zakupu rosyjskiej ropy. Dochody z tej dziedziny pozwalają Rosji działać tak arogancko - podkreślił.

Według Zełenskiego nawet w UE są siły, które "nie robią nic, aby przywrócić pokój w Ukrainie, a pomagają Rosji zarabiać pieniądze". Rosja próbuje podkopać Unię od wewnątrz - zauważył i podziękował duńskim firmom za wycofanie się z rynku rosyjskiego. Proszę, abyście na tym nie poprzestali, abyście nadal pracowali nad ważnymi decyzjami, które są potrzebne - zaapelował.

Reklama

Świeca dla Ukrainy

Przywódca Ukrainy poprosił Duńczyków o zapalenie we wtorek wieczorem świec w oknach w hołdzie Ukraińcom, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej inwazji za "wspólny pokój i wolność". Wiem, że w Danii świece są symbolem przytulności oraz życia domowego, a dziś wielu Ukraińcom tego właśnie brakuje - mówił.

Przemowa Zełenskiego, która była transmitowana w gmachu parlamentu w innej sali niż plenarna, została nagrodzona gromkimi oklaskami. Parlamentarzyści wysłuchali jej na stojąco. Ze strony Zełenskiego nie padła prośba do duńskiego rządu o kolejne dostawy broni, jakiej spodziewali się wcześniej komentatorzy w duńskich mediach.