Jako organizacja międzynarodowa będziemy stale monitorować tę sytuację. Oceniamy, że jest ona krytyczna i zrobimy wszystko, aby przyspieszyć jej rozwiązanie – zapewnił Grossi podczas spotkania z personelem Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej.

Reklama

Według szefa MAEA, kwestia oswobodzenia z rąk rosyjskich dwóch elektrowni atomowych na Ukrainie zależy m.in. od wypracowania porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Ponadto wyraził nadzieje, że toczące się negocjacje między Ukrainą a Rosją doprowadzą do pokoju.

Grossi podkreślił także, że uwaga mediów z całego świata skupia się na działaniach MAEA, co ma gwarantować, że nie uda się ukryć wydarzeń rozgrywających się wokół ukraińskich elektrowni atomowych.

Reklama

Fragment spotkania Grossiego z personelem Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej został zamieszczony na Twitterze.

Osobiście podziękowałem pracownikom elektrowni jądrowej na Południowej Ukrainie za ich wytrwałość i odporność w tych niezwykle trudnych czasach. Pracownicy wszystkich obiektów jądrowych zasługują na pełen szacunek i podziw za utrzymanie bezpiecznego funkcjonowania elektrowni w czasie konfliktu.

Wizyta Grossiego na Ukrainie rozpoczęła się we wtorek i ma potrwać kilka dni.